Powstał w 2004r. Jest wymyślony i stworzony przez trzy kobiety. Każda z nich po różnych doświadczeniach teatralnych, zatęskniła za miejscem, w którym będzie mogła mówić o rzeczach dla niej ważnych.
Ewa Mojska - aktorka, absolwentka wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej. Przez kilka lat związana była z Teatrem I Zusno, a potem z Teatrem Co Nieco, gdzie wraz ze Sławą Tarkowską stworzyły samodzielnie kilka świetnych, bardzo dobrze odbieranych spektakli. Marta Rau- aktorka, reżyserka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Po studiach związana z Teatrem Lalka w Warszawie i Teatrem Banialuka w Bielsku-Białej. Obecnie wykładowca Akademii Teatralnej. Była współzałożycielką Teatru I Zusno, w którego spektaklach grała przez cały czas istnienia teatru. ,Występowała w krajach całego świata, w tym w jednym z największych festiwali teatralnych w Europie- Edynburgu.
"Etcetera..." (premiera - kwiecień 2004r.) - scen, reż i wyk. zespół Teatru K 3
To kilka impresji - obrazów z życia człowieka. Okruchy życia, kolejne istnienia.
To plastyczna wizja ludzkich, różnych losów. Najczęściej ułomnych, pokrzywionych, w pewnym sensie kalekich. Jest to przedstawienie plastyczne, w którym główną rolę gra obraz i muzyka.
Spektakl jest autorski, nie odwołuje się do żadnego tekstu literackiego. Mówi o samotności człowieka w otaczającym go świecie, o pośpiechu, wiecznej gonitwie, kruchości naszego życia i ciągłych próbach podołania egzystencji.
Przedstawienie prezentowane było na Międzynarodowym Festiwalu Lalkowym w Perugii, a także w kilku miastach w Szwajcarii. Został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek, oraz na Festiwalu Dramaturgii dla Młodzieży - KONTEKSTY w Poznaniu
Teatr narodził się w 2003r. Aktorzy teatru to grupa przyjaciół, którzy uciekli z miasta na wieś, by szukać innego, piękniejszego życia.
"Kapkazy - Szkoła Wrażliwości" to niezwykłe miejsce spotkań artystów, miłośników sztuki oraz ludzi spragnionych spokoju i ciszy. Od jedenastu lat mieszkają tam i pracują Ewa Skowerska i Mariusz Kosmalski. W starej stodole założyli pracownię ceramiki i scenę teatralną. Odbywają się tu działania kulturalne: przedstawienia, koncerty, wystawy plastyczne, warsztaty ceramiczne i teatralne, wernisaże i plenery.
"GLINOKóŁ" (premiera - maj 2006r.) scen, reż i wyk. Ewa Skowerska. Mariusz Kosmalski
Opowieść o
..poszukiwaniu, znalezieniu, diable i babie.
Współpracuje z Teatrem Rondo i Otto Miedziewskim od 2001r, realizując głównie spektakle na podst. sztuk Witkacego. Efektem wspólnej pracy jest również monodram "Biały na białym" wielokrotnie nagradzany na Ogólnopolskich Festiwalach Teatrów Jednego Aktora.
"GRZECH" (premiera - grudzień 2005r.) monodram na motywach powieści Francois Mariaca "Teresa Desqueyroux" reż. Otto Miedziewski
Teresa Desqueyroux , niedoszła trucicielka swojego męża, jest bez wątpienia jedną
z najbardziej fascynujących postaci stworzonych przez Francois Mauriaca.
W przedstawieniu "Grzech" zastajemy Teresę sytuacji "aresztu domowego". Została nań skazana po ujawnieniu okoliczności trucia współmałżonka. Przygotowując się do spotkania z mężem, chcąc zrozumieć samą siebie- zagłębia się w zakamarki własnej duszy...
Wioleta Komar za tę rolę otrzymała m.in.: Grand Prix przeglądu woj. 51OKR Sopot 2006
Główną nagrodę na 7 Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wlkp. (maj 2006r.), II nagrodę OSATJA w Zgorzelcu (czerwiec 2006r.)
Powstał w 1992r. Reżyserem, kierownikiem artystycznym, a także założycielem jest Przemysław Wiśniewski. Skład zespołu tworzą studenci oraz inne Kreatury. Na przestrzeni
14 lat Teatr Kreatury brał udział w najważniejszych festiwalach i przeglądach teatralnych.
W 2002 r. na Międzynarodowym Festiwalu MALTA w Poznaniu otrzymał nagrodę OFFEUSZA za spektakl " Radosny żywot głupka" Teatr z nagrodzonym przedstawieniem gościł w Kielcach we wrześniu 2002r.
"MIEJSKI KRAUL" (premiera-marzec 2006r.) na podst. opowiadań Sławomira Shuty, reż. Przemysław Wiśniewski
To opowieść o ludziach z miasta średniej wielkości, o śmieszno-strasznym portrecie Polaków. Zakompleksieni, niemądrzy, używający wobec siebie przemocy, ale też i komiczni w swoich zachowaniach ludzie wypadają groteskowo.
To spektakl mówiący o nas samych .Metoda krzywego zwierciadła dodatkowo tylko odsłoniła polskie "piekiełko" w jakim według Shutego i Wiśniewskiego żyjemy.
Powstał w 1992 roku we Wrocławiu. Został założony przez ówczesnych studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej - Katarzynę Pawłowską i Macieja Adamczyka.
Według zgodnego głosu krytyki i środowiska teatralnego Teatr Porywacze Ciał jest jednym
z najważniejszych niezależnych grup teatralnych w Polsce. W swoich autorskich spektaklach twórcy mierzą się z mitami pop kultury, kpią z nich, przedrzeźniają je, a jednocześnie pokazują jak dalece są przez nie ukształtowane. Z dużą swobodą poruszają się
we współczesnej przestrzeni kulturowej, cytują, komentują, przetwarzają obrazy i wątki zaczerpnięte z innych dziedzin sztuki.
"Ra re" (premiera czerwiec 2006r.) reż. Maciej Adamczyk
Spektakl utrzymany jest w konwencji otwartej próby toczącej się w domowej kuchni, przy bałaganiarskim stole, na którym znalazła się włoszczyzna, pantofle na szpilkach, gumowa maska, kalosze do przetykania zlewu, kilka sukienek, kilka książek
.. Ten urokliwy śmietnik oraz klimat " babskiego gadania" służy do opowieści o boskich łzach z których powstała ludzkość, o uczuciach, o tym co nas różni od mrówek, od kosmitów
.. ale też
o prawdziwych historiach wziętych z życia aktorek, i o tym jak potrafią to życie zmienić w teatr
.
Istnieje od 1991 roku. Jego założycielką i reżyserem od 25 lat jest Ewa Ignaczak.
Wieloletni animator życia kulturalnego w Trójmieście. Inicjatorka projektów "Teatr a natura",
"Teatr a szaleństwo", założycielka Ogólnopolskiej Sceny Prezentacji Off de Bicz i Alternatywnej Sceny "Na piętrze".
Ewa Ignaczak sięga zazwyczaj po arcydzieła literatury autorów takich jak: Dostojewski, Grass, Kafka, ale traktuje je jedynie jako inspirację.
"WIECZOREK ANARCHISTYCZNY" (premiera-sierpień 2003r.) wg powieści
Hermana Hessego "Wilk stepowy" scen. i reż. Ewa Ignaczak
"To kryzys Człowieka i artysty, niepokojący stan świata i refleksja nad nim staje się trójwymiarową naszą, teatralną opowieścią" - mówi reżyser.
Na motto spektaklu wybrano fragment "Wilka
." - "Większość ludzi nie chce pływać, dopóki nie nauczy się pływania"
Grupa Kuby Kaprala zadebiutowała wiosną tego roku w Teatrze Ósmego Dnia
w Poznaniu, w ramach cyklu Młody Teatr Niezależny spektaklem "Bad Song", zdobywając uznanie widzów i krytyków, co zaowocowało zaproszeniem na 16 Międzynarodowy Festiwal Teatralny MALTA w Poznaniu
"BAD SONG" (premiera - kwiecień 2006r.) scen. i reż Kuba Kapral
Powstał w 1996 roku z inicjatywy nieżyjącego już artysty plastyka- Tadeusza Maja, ówczesnego dyrektora Państwowych Szkół Sztuk Plastycznych w Kielcach.
Spektakle Teatru Ecce Homo łączą wszelkie dziedziny sztuki: plastykę, ruch sceniczny, muzyka, taniec tekst, tworząc własną ekspresję i własny język artystyczny . Teatr tworzą ludzie młodzi - uczniowie szkół średnich i absolwenci. To oni są aktorami, scenografami, wokalistami, reżyserami i autorami sztuk reprezentujących zespół. Do tej pory wystawiane były tylko spektakle autorskie . Jest jedną z niewielu grup teatralnych, a być może jedyną
w Polsce, gdzie w większości swoje artystyczne projekty realizują ludzie bardzo młodzi.
Celem tej grupy jest tworzenie i rozwijanie wszelkich form artystycznych wyrażających potrzebę humanizowania świata.
"DON JUAN" - fragmenty (premiera - 5 listopada 2006r.) na podst. sztuki Moliera scen. i reż. Marcin Bortkiewicz
Przedstawienie jest efektem pracy rozpoczętej na warsztatach teatralnych w sierpniu tego roku, prowadzonych przez Marcina Bortkiewicza. Jest to pierwsze zetknięcie się aktorów Teatru Ecce Homo ze sceniczną adaptacją literatury. Ale jest to też próba adaptacji przestrzeni industrialnej, jaką jest wielka hala w Bazie Zbożowej, która okazała się wręcz idealnym miejscem do zaprezentowania tego barokowego spektaklu
Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.Za swój dyplomowy film "Reguły gry", otrzymał główną nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym- Polskie Kino Najnowsze we Wrocławiu w 2004r. Aktor, reżyser i scenarzysta. Twórca monodramów i autor adaptacji wielkiej literatury. Laureat ponad 40 nagród ogólnopolskich i międzynarodowych. Za monodram "Błogosławiony" otrzymał Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych
w Ostrowie Wlkp(2003r.) i II nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów
w Warszawie (2003r.)
"BŁOGOSŁAWIONY RECYTACJA MITU" (premiera-czerwiec 2002r.) monodram na motywach "Józefa i jego braci" Tomasza Manna, reż. Otto Miedziewski
"Ten, kto mit recytuje wraca magiczną siłą, przeniesiony do początku świata i odradza się na nowo od nowa"
Parafraza myśli Mircea Eliade
To formacja niezależna założona w 1997r. nie posiadająca żadnej opieki reżyserskiej, czy merytorycznej. Nie przeszkadza im to jednak w rzetelnej pracy i odnoszenia kolejnych sukcesów. Grupa wywodzi się z nurtu nieprofesjonalnego, choć jej poziom artystyczny jest zdecydowanie zawodowy. Świadczą o tym opinie krytyków i ludzi związanych z teatrem, a także nagrody, które teatr zdobywa na festiwalach i przeglądach, ale przede wszystkim entuzjastyczne reakcje publiczności.
"ŁYSA ŚPIEWACZKA" (premiera-grudzień 2003r.) na podst. Eugene Ionesco scen. i reż. Teatr Konsekwentny
To jeden z najbardziej znanych dramatów tego mistrza absurdu. Bohaterowie w tym przedstawieniu znajdują się w sytuacjach najbardziej zwyczajnych, a nawet banalnych, a relacje między nimi powinny być proste i jasne: dom, rodzina, grono znajomych, koledzy z pracy, proszona kolacja, wspólny wieczór. Nic bardziej mylącego - do tego wszystkiego potrzebny jest jeden drobny szczegół: możliwość komunikacji między ludźmi, a oto w przedstawieniu jak i w życiu najtrudniej.