Przegląd filmów w reżyserii MARCINA BORTKIEWICZA w Kinie Moskwa
3 lutego 2011 roku o godz.18.30




Marcin Bortkiewicz jest twórcą bardzo aktywnym, zajmuje się teatrem i filmem. Zaczynał w niezależnym słupskim Teatrze Rondo, gdzie dał się poznać jako świetny, wielokrotnie nagradzany aktor monodramista. Później ukończył reżyserię w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy. Od 2006 roku współpracuje z Teatrem Ecce Homo. Reżyser spektakli "Padamme, Padamme", "Wybraniec", "Persona", "Tinky Winky", "Grosse Aktion"



Część pierwsza - dokumentalna

1. "Cisza" 5 min (2003r.)
dokument zrealizowany w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii filmowej Andrzeja Wajdy. Pierwszym zadaniem młodych dokumentalistów było zrealizowanie trzyminutowych etiud pt. "Cisza". Następnie wybrano sześć z nich, które razem zsumowały się w krótki film, mówiący chyba o czymś więcej niż zadane studentom tytułowe ćwiczenie.
Prezentowano go na pokazach specjalnych podczas festiwali w Krakowie, Łagowie i Kazimierzu nad Wisłą. W listopadzie 2003 roku "Cisza" dostała Nagrodę Specjalną Jury podczas festiwalu "Etiuda" w Krakowie. W październiku 2003 roku "Cisza" została zaprezentowana podczas Przeglądu Polskich Filmów Dokumentalnych w Paryżu, a następnie weszła do dystrybucji w studyjnych kinach całej Francji.

2. "KOCIM SZLAKIEM" 5 min (2007)
film z serii GDYNIA - ZROBIĘ FILM DLA CIEBIE, Impresja filmowa o spotkaniu samotnej kobiety, karmiącej bezdomne koty i małego chłopczyka, który na chwilę oddalił się od mamy.

3. "Z PAMIĘTNIKA MŁODEGO FILMOWCA" 5 min (2010)
Rodzaj humorystycznego hommage dla Krzysztofa Gradowskiego, twórcy kultowego filmu - "Akademia Pana Kleksa". Młodzi filmowcy - aktorzy, reżyserzy, operatorzy, scenarzyści, montażyści, producenci - wspominają pierwsze dziecinne spotkanie z Panem Kleksem.

4. "NAUCZANIE POCZĄTKOWE" 35 min (2009)
Student oceanografii - Mikołaj, zgłasza się na Stację Morską w Helu na staż. Pod okiem szefa - profesora Krzysztofa Skóry, zajmuje się nowonarodzoną foką. Samiec otrzymuje imię Hel. Mikołaj uczy go jak przystosować się do życia w naturalnych warunkach. Hel, nim zostanie wypuszczony na wolność - do Bałtyku, musi nauczyć się żyć w stadzie, samodzielnie zdobywać pożywienie, a przede wszystkim - unikać kontaktu z człowiekiem. Cóż z tego, skoro między uczniem a nauczycielem zaczyna nawiązywać się "niebezpieczna" nić sympatii. Tymczasem zbliża się dzień, kiedy dojrzały Hel będzie musiał opuścić Stację jako dzikie zwierzę. Profesor Skóra wraz z innymi członkami ekipy naukowej przekazali Mikołajowi wiele zawodowych umiejętności. Czy ta wiedza przyda mu się w dniu, gdy w grę zaczną wchodzić uczucia?
Z recenzji: Bortkiewiczowi udało się w niezwykły sposób uchwycić tą delikatną granicę czułości, której przekroczyć nie mogą pracownicy fokarium. "Żadnych sentymentów, żadnych emocji. A jeśli już, to głęboko schowane" - tłumaczy bohaterowi przed akcją wypuszczenia fok na wolność jedna z pracownic Stacji Morskiej. Między rutynowymi czynnościami, jak np. karmienie fok, obserwujemy jednak w filmie również chwile prawdziwej, wzruszającej zażyłości, jak w scenie, w której jedna z fok odpowiada na machanie w jej kierunku. Relacja między Mikołajem a foką o imieniu Hel, która przyszła na świat tuż po rozpoczęciu przez niego praktyk - tworzą narracyjną ramę "Nauczania początkowego".

Nagrody:
2009 - Marcin Bortkiewicz Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy; do roku 2000 Ogólnopolski FFK) - Wyróżnienie Jury
2010 - Marcin Bortkiewicz Tykocin - Białystok (MFF Przyrodniczych im. Braci Wagów) - Nagroda Specjalna za "pokazanie pracy nad ochroną gatunku"
2010 - Marcin Bortkiewicz Nowogard (Ogólnopolski Przegląd Filmów Ekologicznych) - II Nagroda za "ciekawą opowieść o nici przyjaźni między człowiekiem i zwierzętami żyjącymi w warunkach zbliżonych do naturalnych"

CZĘŚĆ DRUGA - fabularna

1. "SUBLOKATOR" 20 min (2009)
Kasia, uczennica szkoły tańca, mieszka z matką w obszernym mieszkaniu. Pewnego dnia matka wynajmuje wolny pokój sublokatorowi, uczniowi szkoły sportowej. Sublokator i Kasia nawiązują oryginalną znajomość - porozumiewając się przez zamknięte drzwi; bez słów i spotkań.
Młody człowiek, który jest gotów do inicjacji seksualnej, postrzega rzeczywistość na swój sposób. A ona wcale nie musi być jednoznaczna - opowiada Marcin Bortkiewicz [na zdjęciu] o swoim filmie "Sublokator".
Pierwszy pokaz odbył się - w ramach konkursu młodego kina na 35 Festiwalu Polskich filmów Fabularnych.
"Sublokator" powstał w ramach cyklu "Dekolog 89+", w którym - dwadzieścia lat po serii filmów "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego - młodzież urodzona po 1989 roku odwołuje się do dziesięciu przykazań.
Na podstawie nadsyłanych przez nich opowiadań nakręcono dziesięć krótkich fabuł. "Sublokator" powstał na motywach opowiadania Bogny Hołodyńskiej "Świeżo malowane" i koresponduje z VI przykazaniem: "Nie cudzołóż".
Film "Sublokator" kręcony był w Kielcach. Występuje w nim między innymi Ewa Kasprzyk. - Gra w nim też paru nastoletnich aktorów z Teatru Ecce Homo - dodaje reżyser. - Są oni świadomi tego, jak się pracuje z tekstem i gotowi na liczne duble. A przy tym nie stracili młodzieńczej świeżości i naturalności. W rolo głównej Klaudyna Lewczuk.



2. FILM NIESPODZIANKA - 25 min (2010) - najnowsza realizacja filmu Marcina Bortkiewicza z udziałem Ireny Jun i Małgorzaty Zajączkowskiej.






"Marcin Bortkiewicz w Kinie Moskwa"





Copyright (c) 2011 Wojciech Habdas. All rights reserved.
All photographs (c) 2011 Wojciech Habdas.